RRETH NESH

firefox-gray Agjencioni pėr Financim nė Kosovė, ėshtė institucion mikrofinanciar jo bankar, i themeluar nga programi Mercy Corps pėr Zhvillimin e Ndėrmarrjeve tė Vogla.

Misioni i AFK-sė nė Kosovė ėshtė pėrmirėsimi i kushteve tė jetesės nė Kosovė duke ofruar njė qasje ndaj shėrbimeve tė qėndrueshme financiare pėr mikro-ndėrmarrje dhe ndėrmarrje tė vogla.

Vlerė kryesore e AfKs ėshtė ofrimi i shansave tė barabarta pėr tė gjithė aplikuesit pa marrė parasyshė pėrkatėsinė etnike apo gjinore. AFK-ja ėshtė e pėrcaktuar pėr transparencė, sinqeritet, integritet, kompetencė, fleksibilitet dhe menēuri.
VENDE TĖ HAPURA PUNE

Menaxher i MarketingutHUAZO MENĒUR


LAJME

AFK tani ofron kredinė pėr kursim me kushte tepėr tė volitshme. Blejė paisje qė kursejnė energji elektrike dhe fitoni grant deri nė 20%.

Kurse energji, paguaj me kėste, dhe fito grant.


Lexo mė shumė


TOP STORJET

Sadush Sylaj | Skender Salihi | Valon Tanushi

Sadush Sylaj - ėshtė bashkėpronarė i biznesit familjar, aktualisht posedon njė fermė me lopė, dhe mirret me prodhimin e qumėshtit. Kredinė e parė nė AFK Sadushi e ka marrė me vlerė prej 2000 € nė vitin 2004, kjo kredi i ka ndihmuar nė blerjen e lopėve dhe tani klienti ėshtė nė ciklin e dhjetė. Ka arritur tė zgjeroj fermėn, tė shtoj numrin e lopėve dhe blerjen e makinerive tė ndryshme. Klienti nė fjalė vazhdon tė jetė ndėr klientėt mė tė besueshėm me njė histori tė begatshme pėr institucionin tonė.

"Serioziteti, shėrbimi dhe ngrohtėsia e stafit tė AFK-s mė ofrojnė pėrkrahjen nė ēdo aspekt, gjė qė mė bėn tė bashkėpunoj edhe njė dekadė tjetėr me AFK." -Sadush Sylaj (Istog)